MENU

 


 

Licznik odwiedzin

1015846
WszystkieWszystkie1015846

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Informacje

Majówka na Mazurach

W dniach 3-6 maja nasi parafianie wraz z księdzem Pawłem udali się na pielgrzymkę na Warmię i Mazury. Trasa wyjazdu wiodła przez bardzo wiele ciekawych miejsc: Gietrzwałd, Olsztyn, św. Lipkę, Stoczek Klasztorny, Mikołajki, Galindie oraz Toruń.

Pielgrzymka rozpoczęła się od Gietrzwałdu, gdzie pielgrzymi uczestniczyli w porannej Mszy św.. Był także czas na przejście ścieżkami drogi krzyżowej oraz pobranie wody ze słynnej Gietrzwałdzkiej studni. Kult pielgrzymowania do Gietrzwałdu rozpoczął się po tym, jak w roku 1877 od 27 czerwca do 16 września, na przykościelnym klonie, Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom. Maryja miała powiedzieć, że Kościół na ziemiach polskich nie będzie prześladowany, a polskich kapłanów będzie więcej, jeśli ludzie będą się modlić i odmawiać różaniec. Maryja przemawiała do nich po polsku, w gwarze warmińskiej.

Następnie udali się do Olsztyna, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili najciekawsze miejsca tego miasta. Przy pierwszym gotyckim Ratuszu przeszli pod Bramą Wysoką, na której jest wizerunek Matki Bożej Pokoju, którą podarował św. Jan Paweł II na 650-lat lokalizacji miasta. Później przeszli przez olsztyński rynek i dotarli do zamku, gdzie powitał ich Mikołaj Kopernik, przy którego posągu zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie.

Drugiego dnia z rana wyruszli do św. Lipki, gdzie wysłuchali pięknego koncertu organowego. Następnie odwiedzili Stoczek Klasztorny. Znajduje się tam sanktuarium Maryjne sięgające swymi początkami dawnych czasów. W tym miejscu od przeszło trzech wieków jest czczony wizerunek Matki Pokoju, ukoronowany przez św. Jana Pawła II. Tutaj więziony był przez władze komunistyczne ówczesnej Polski w latach 1953-1954 Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

Podczas pobytu na Mazurach nasi parafianie płynęli statkiem po jeziorze Śniardwy, uczestniczyli we spływie łodziami po rzece Krutyni oraz odwiedzili Galindie - ośrodek, stylizowany na osadę plemienia Galindów.

W ostatni dzień pielgrzymi zwiedzali Toruń. Pani przewodnik pokazała naszym pielgrzymom m.in. starówkę, która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dom Mikołaja Kopernika oraz katedrę. Zakończeniem pielgrzymki było zwiedzanie świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. 

Był to ciekawy wyjazd łączący poznanie obiektów architektury sakralnej, integracji oraz odpoczynku wśród pięknej przyrody.

56-osobowa grupa pielgrzymów wróciła z wdzięcznością Bogu, Matce Najświętszej i ludziom za wspólne pielgrzymowanie.

 

Zdjęcia w galerii.

WSPÓLNOTY