Świdnica, dnia 4 sierpnia 2016 r.

Drodzy Diecezjanie,

wciąż mamy w pamięci zakończone przed tygodniem krakowskie Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Franciszka. Wielu z nas bezpośrednio uczestniczyło w tym święcie młodego Kościoła. Inni, z pewnością, śledzili przebieg całego wydarzenia za pośrednictwem mediów. Wszyscy w ciągu tych dni mieliśmy wyjątkową okazję doświadczyć, że Kościół Katolicki jest obecny na całym świecie, że nie brakuje młodych ludzi, którzy wsłuchani w głos Piotra naszych czasów, chcą budować swoją teraźniejszość i przyszłość na fundamencie Chrystusowej Ewangelii. Światowe Dni Młodzieży były ogromnym przedsięwzięciem, w które zaangażowało się wiele osób. Pragnę z serca podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowania i przebieg tego niezwykłego wydarzenia. Dziękuję przede wszystkim za pomoc i zaangażowanie w organizację i przeprowadzenie programu Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji. Jestem wdzięczny duszpasterzom, katechetom, wolontariuszom, osobom indywidualnym, wszystkim dobrodziejom, którzy wpierali to dzieło duchowo i materialnie. Dziękuję władzom samorządowym, służbom mundurowych, służbie zdrowia i wielu instytucjom, które sprawiły, że młodzież naszej diecezji i nasi zagraniczni goście mieli zapewnione doskonałe warunki świętowania i doświadczyli czym jest nasza polska gościnność. Raz jeszcze wszystkich obejmuję swoją wdzięcznością i modlitwą.

Drodzy, zaraz po zakończonych Światowych Dniach Młodzieży wyruszyła z naszej diecezji piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Wpisuje się ona w tym roku nie tylko w czas następujący po Światowych Dniach Młodzieży, ale jest także wyjątkową okazją do przyjęcia łaski płynącej z racji trwającego Jubileuszu Roku Miłosierdzia oraz wyrażenia wdzięczności za 1050 lat obecności chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie. Pielgrzymka zakończy się w najbliższy wtorek, 9 sierpnia, Mszą św. o godz. 9.00, którą będziemy sprawowali w kaplicy cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Zapraszam i zachęcam wszystkich, komu czas i zdrowie pozwala, do przybycia na wspólne zwieńczenie tegorocznego diecezjalnego pielgrzymowania. Niech nasza liczna obecność u stóp Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski, będzie wspólnym dziękczynieniem za otrzymane łaski oraz okazją do odnowienia naszego zawierzenia się Matce Bożej.

Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i z serca, zwłaszcza udającym się na Jasną Górę, błogosławię.

+ Ignacy Dec

Biskup Świdnicki